Sbor dobrovolných hasičů Velké Heřmanice

Přiblížení naší práce

 

Rádi bychom Vás blíže seznámili s historií a činností našeho sboru.
Ve vesničce Velké Heřmanice žije cca. 100 obyvatel a statutárně patří pod obec Heřmaničky, která leží mezi městy Votice a Sedlec-Prčice na Benešovsku.
Sbor dobrovolných hasičů ve Velkých Heřmanicích byl založen roku 1924 a kromě své hasičské činnosti byl proslulý svým ochotnickým divadlem a kulturními akcemi, které pořádal. Veškeré akce se odehrávaly na návsi nebo v hospodě. Tu členové sboru v 80. letech kompletně opravovali. Bohužel, v roce 1989, krátce před tím, než byla hospoda téměř dokončena, byla vrácena původnímu majiteli a tím skončil téměř veškerý hasičský život ve Velkých Heřmanicích. Nicméně, ne všichni členové na sbor zanevřeli a snažili se odkaz svých dědů zachovat. A to se podle nás podařilo. Jejich velká chuť a energie k práci pro místní sbor neslábly, společně se svými syny začali soutěžit, a přestože končívali poslední, na elánu jim to neubíralo. Postupem času se k nim přidali další mladí, k nim jejich kamarádi a poté i ženy a přítelkyně. Dnes je z 55 členů více než polovina mladších 35 let.
V současné době máme 2 družstva mladších mužů, z nichž jedno pravidelně končí na okrskových soutěžích na stupních vítězů. Naší chloubou je také družstvo žen, které jde svou pílí a pracovitostí všem příkladem. Pyšnit se můžeme i naším hasičským vozidlem Praga Rn z roku 1955, které udržujeme v perfektním stavu. Bez něho se doslova nikam nehneme.
Charakterizovali bychom se jako sbor, který kromě plnění svých hasičských povinností přináší do naší vesnice různé kulturní akce. Proto Vám ve zkratce sdělíme něco o tom, co v průběhu celého roku podnikáme. Největší a nejdůležitější událostí roku je dětské odpoledne, které se tradičně koná třetí srpnovou sobotu. Zúčastňuje se ho kolem 100 dětí, které si vyzkouší spoustu her, dovedností, jízdu na koni, zpívání a zažijí spoustu legrace. Odměnou jim jsou sladkosti, věcné ceny, které vyhrávají v tombole, a například buřtíky, které si mohou sami opéci na ohýnku. Nám jsou zase odměnou jejich úsměvy a skutečnost, že spousta dítek s námi na hřišti setrvá do pozdních večerních hodin. Dále koncem června pořádáme turnaj v nohejbalu. Za účasti 12 týmů se bojuje celý den o putovní pohár hasičů z Velkých Heřmanic. Na turnaji panuje vždy příjemná nálada, a spíše než o vítězství jde o pohodově strávený den u pivečka se známými a kamarády. Než jsme však mohli takovýto turnaj začít pořádat, museli jsme si nohejbalové hřiště vlastními silami vybudovat. Strávili jsme na něm spoustu času, ale výsledek jistě stojí za to. Pro naše ratolesti jsme v blízkosti hřiště vybudovali dětský koutek s houpačkami a pískovištěm. Pravidelně na podzim si v naší hasičské zbrojnici vystrojíme vepřové hody, na které pozveme všechny členy sboru, abychom se odměnili za naší celoroční práci. Vždy zde panuje dobrá nálada, naši dva harmonikáři zpestřují celý večer svou hrou a my si s nimi nádherně zazpíváme. Snad jen trochu škoda, že máme v hasičárně málo místa, a proto není kde tancovat. 30.dubna každoročně stavíme máj a pálíme čarodějnice. Pro všechny obyvatele Velkých Heřmanic máme připraveno posezení a občerstvení u ohýnku, ke kterému patří i opékání buřtů. V únoru roku 2008 jsme uspořádali první ročník turnaje v Člověče, nezlob se!, ve kterém své síly nejprve poměřily děti do 15 let, večer se role otočily a své schopnosti prověřili i dospělí. Kromě tradičního rozsvěcení vánočního stromečku jsme nově na sklonku roku zavedli v hasičárně promítání, při kterém jsme zpětně zhlédli veškeré fotografie a videa, která byla pořízena v průběhu celého roku z našich akcí. I při této příležitosti bylo pro hosty připraveno občerstvení. Příjemně jsme se zasmáli, zavzpomínali a popovídali si.
Naše činnost se nezaměřuje jen na aktivity konané v rámci Velkých Heřmanic, ale snažíme se navštěvovat i různé akce a události pořádané v regionu. Zúčastnili jsme se hasičské okresní soutěže ve Vlašimi, reprezentujeme obec Heřmaničky na Hrách bez Hranic a zúčastnili jsme se nočního taktického cvičení v Miličíně.
20. června 2009 proběhlo slavnostní otevření sportovního a oddychového zázemí na návsi (viz Sportovní a oddychové zázemí osady Velké Heřmanice), 20. června 2010 slavnostní otevření nově zrekonstruované hasičské zbrojnice (Viz Rekonstrukce hasičské zbrojnice).

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena. Web Created by SDH Velké Heřmanice

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode